think
15 آذر 1401 - 10:32

بانوی ۳۰ ساله‌ای که برای ۱۵ نفر اشتغالزایی کرد/ اینجا عشق می‌بافند

اینجا عشق می‌بافند و ریشه گل‌های قالی را به همت و مردانگی پیوند می‌زنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از محلات، لیلا سادات، پشت دارِ اندیشه؛ رج رج گل‌های قالی را باشکوهِ تمام می‌بافد تا پایانی باشد بر نداری‌ها و سفره خالی دخترکان و پسرکانی که دست تقدیر مادرشان را پدر هم کرده است!

 اینجا در تار و پود قالی‌ها، زنانی از جنس مرد گل‌های افسانه را رج می‌زنند و دانه دانه روی هر ریشه قالی آهنگ غیرت و  زندگی را می‌نوازند.

لیلاسادات بانوی ۳۰ ساله‌ای است که با اشتغالزایی برای ۱۵ نفر با حمایت های بسیج سازندگی بانوی کارآفرین شهر محلات لقب گرفت.

وی فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی و بانوی طلبه سطح دو حوزه علمیه است که با وجود همسر و دو فرزند علاقه‌اش به کار قالی بافی او را به سمت ایجاد کارگاه‌ بافت قالی در شهرستان محلات سوق داد و موجب  اشتغالزایی برای ۱۵ نفر شد.

لیلا سادات فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در محلات می‌گوید: به دلیل علاقه‌ای که به قالی‌بافی داشتم در سن ۱۸ سالگی آموزش‌‌های مربوط به این هنر را زیر نظر میراث فرهنگی فرا گرفته و مدتی برای خود بافندگی می‌کردم تا اینکه بعد از گذشت ۵ سال تصمیم گرفتم با جذب کسانی که آموزش‌ها را فرا گرفته بودند، کارگاهی راه‌انداخته و به صورت حرفه ای کار  کنم.

وی بیان می‌کند: با سرمایه اندک ابتدایی، پنج دار قالی خریداری کرده و کارگاه بافندگی را با کمک بافندگان راه‌اندازی کردیم و بعد از وسعت دادن کار و افزایش سفارشات اقدام به اخذ وام از بسیج سازندگی کرده و با تامین مواد اولیه و ابزار کار ۱۰ بافنده دیگر را در منازلشان مشغول به کار کردم که هم اکنون از ۱۵ نفر بافنده چهار نفر آنان زنان سرپرست خانوار هستند.

 

 

این بانوی کار آفرین می‌گوید: فضای مجازی فرصت خوبی را برایمان فراهم کرد تا از طریق آن نسبت به معرفی و فروش محصولاتمان اقدام کنیم که به خوبی نیز توانستیم از آن بهره ببریم و بازار فروش نسبتا خوبی را در دست بگیریم.

فاطمی اظهار می‌کند: در کارگاه قالیچه و قالی‌هایی به ابعاد ۶ متری، ۳ متری، ۲ متری و تابلو فرش به سفارش مشتری بافته می‌شود.

وی با بیان اینکه  قالی بافی یکی از پردرآمدترین مشاغل است، اما بیشترین سود آن اگر مشتری نباشد، نصیب دلال‌ها می‌شود، بیان می‌کند: متاسفانه بافندگان قالی حمایت نمی‌شوند و ناچار هستند فرشی را که با هزار زحمت بافته‌اند به قیمت ناچیزی به دلال‌ها بفروشند، که این مشکل در شرایطی که مشتری نداشته باشیم، گریبان ما را نیز می‌گیرد.

این بانوی طلبه بیان می‌کند: به عنوان یک طلبه بسیجی علاوه بر اینکه  سعی کرده‌ام در حوزه اقتصاد مقاومتی قدمی بردارم، در حوزه فعالیت‌های اجتماعی نیز خود را موظف به نقش آفرینی می‌دانم، به طوری که کارگاه قالی بافی را به پایگاه اجتماعی محله تبدیل کرده و در حد توان به امور اجتماعی و فرهنگی خانواده‌های محل نیز از طریق راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه و ارائه مشاوره‌های خانوادگی کمک می‌کنم.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 899217