think
14 آذر 1401 - 14:31

نشست سران منطقه با حضور ماکرون در ماه جاری در اردن برگزار می‌شود

کاخ ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که رئیس جمهور این کشور با نخست وزیر عراق تلفنی صحبت کرده و قرار است ماکرون در نشست منطقه‌ای با حضور سران عراق و کشورهای منطقه شرکت کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، کاخ ریاست جمهوری فرنسه (الیزه) امروز دوشنبه اعلام کرد که «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور این کشور در نشست منطقه‌ای که با حضور عراق و کشورهای منطقه تا پیش از پایان سال جاری میلادی در اردن برگزار خواهد شد، شرکت خواهد کرد.

به گزارش «میدل ایست»، کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای در پی گفت‌وگوی تلفنی «امانوئل مکرون»، رئیس جمهوری فرانسه، و «محمد شیاع السودانی»، نخست‌وزیر عراق، اعلام کرد که طرفین بر ادامه هماهنگی‌های لازم برای برگزاری نشست آتی که در سطح سران در اردن برگزار خواهد شد، تأکید کردند.

در این بیانیه آمده که این نشست «مانند نشست بغداد» خواهد بود اما اشاره‌ای به کشورهای مشارکت‌کننده نشده است. این بیانیه افزوده که ماکرون و السودانی از افزایش تنش در منطقه در پی حملات هوایی ترکیه به شمال عراق و سوریه ابراز نگرانی کرده‌اند.

ماکرون در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین بار دیگر از السودانی برای سفر به پاریس در اوایل سال آینده میلادی و بر حمایت فرانسه از عراق در برابر اقدامات ناقض حاکمیت ارضی و ثبات تأکید کرده است.

براساس بیانیه دفتر نخست وزیر عراق، نیز دو طرف شماری از پرونده های دوجانبه و مسائل دارای اهمیت مشترک و راه های توسعه شراکت عراق و فرانسه در زمینه های مختلف را بررسی کردند.

نخست وزیر عراق در این مکالمه بر اهتمام عراق به رویکرد میانه و متوازن خود در قبال مسائل منطقه ای و بین المللی و تداوم همکاری برای موفقیت‌آمیز بودن و تحقق اهداف دومین دور از کنفرانس بغداد تاکید کرد.

بغداد در سال گذشته میزبانی نشستی با عنوان «نشست بغداد برای همکاری و شراکت» بود که با حضور کشورهای همسایه عراق و مصر و امارات و فرانسه برگزار شد.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 898233